This project is read-only.
1

Resolved

WEB PROGRAMLAMA HAKKINDA BİLGİ

description

(Bu döküman web programlama hakkında başlangıç seviyesinde bilgi içermektedir.)
Öncelikle Web programlama konusuna başlayabilmek için web sitelerinin çalışma mantığını bilmek gerekir. Bir web sitesi dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir bilgisayarda dış dünyaya internet ağı ile bağlanır. Yani tüm veriler, formlar, ve işlemler o bilgisayarda ya da bilgisayarlar topluluğunda depolanmaktadır. Bu bilgisayarlarda bir windows XP Professional kurulu olabileceği gibi genellikle işletim sistemi olarak Windows Server , Linux Server ya da Unix türevi işletim sistemleri bulunur. İşte bu işlemleri gerçekleştiren özelleşmiş bilgisayarlara server adı verilmektedir. Bir internet sitesine göre ya da web servera göre bizler istemciler yani client adını alırız. Bilgisayarından internet sitesine giren herkes servera bağlanmakta ve gerekli verileri oradan kendi bilgisayarına indirmektedir. Bu işlemler için özelleşmiş programlara browser(tarayıcı) denir. Yaptığı işlem http protokolünü kullanarak server ile veri alışverişinde bulunmaktır.
İşin programlama kısmı da server tarafında gerçekleşir. Bir web sayfası sadece html-css ve javascript kodları içeriyorsa burada web server istemcilere istekler doğrultusunda bu sayfaları gönderme görevini üstlenir. Eğer sayfalarda daha özel işlemler gerçekleştirilecekse server bir dil yorumlayıcıya ihtiyaç duyar. Ve bu da serverin özelleştiği alanlardan birisidir. ASP ve ASP.NET scriptlerini çalıştırma kabiliyetindeki serverlar Microsoft Server işletim sistemini kullanırken Java,Php,CGI,Perl scriptlerini yorumlayabilen serverlar genelde Linux işletim sistemini kullanırlar.Herhangi bir script yorumlama yeteneğine sahip olmayan serverlar siteyi ziyaret eden her kullanıcıya aynı verileri gönderir. Eğer kullanıcıya göre, değişik durumlarda, karşıdan gelen veya kayıtlı verilere göre sayfaların değişiklik göstermesi gerekiyorsa burada serverin her kullanıcı için kodları yorumlaması gerekir.
ASP.NET ve PHP en yaygın kullanılan web programlama dillerindendir. Sayfalar ve sayfaların belirli kısımlarında çalışacak kodlar serverda bulunur. ASP.NET ve PHP dillerinin çalışma şekilleri aslında birbirlerine çok benzer. Sadece ASP.NET yorumlayıcısı hibrit bir yorumlayıcıdır. PHP den daha hızlıdır. Aşağıda asp.net ve php sayfaları kod biçimini görebilirsiniz.
<%@ Page Language="C#" AutoEventWireup="true" CodeBehind="Default.aspx.cs" Inherits="WebApplication1._Default" %>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" >
<head runat="server"> <title></title> </head> <body>
<form id="form1" runat="server">
<div>
<script runat="server">
  protected void Page_Load(object serder, EventArgs e)
  {
    Response.Write("Merhaba Dünya"); 
  }
  </script>
</div>
</form>
</body>
</html>
(Bir asp.net sayfası kodu )
 
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html>
<head></head> <body>
<? php
echo “merhaba dünya”;
?>
</body>
</html>
(Bir php sayfası kodu)
 
Bu kodlarda asp.net sayfasında runat=”server” özelliği ile server bu kodların server tarafından yorumlanması gerektiğini anlar. Php sayfasında ise <? ?> etiketleri arasındaki kodların server tarafından yorumlanması gerektiği anlaşılır. Diğer kısımlardaki hml kodları yorumlanmaz sadece uygun şekilde kullanıcıya gönderilir. Web sitelerinde dinamik alanlar da işte bu yorumlanan kısımlardır.
 
Web sitelerinde veritabanı da kullanılabilir. Veritabanı aslında birtakım dosyalardan ve bir veritabanı örneğinden ( instance) oluşmaktadır. Instance sorumlu olduğu veritabanında giriş çıkış işlemlerini yönetir. Kritik verileri kilitleme mekanizması ile tek bir kişinin yazmasına olanak verecek şekilde kilitler. Veritabanına erişim normal bir dosyaya erişimden farklıdır. Veritabanları da uygulama kodunu barındıran server içerisinde olabileceği gibi farklı bir bilgisayarda da olabilir.
 
Web programlama konusunda ileri düzey konular için asp.net, php ya da java dökümanlarını inceleyebilirsiniz.

file attachments

comments